Millió Lépés Konferencia az Aktív Életmódról a Magyar Sport Házában

Március 21-én a Magyar Sport Házában került sor a Millió Lépés Aktív Életmód Konferenciára. Az esemény célja az egészséges életmód és a rendszeres mozgás népszerűsítése volt, különös tekintettel az iskoláskorúakra és a felnőttekre. A konferencia során előadások és kerekasztal-beszélgetések zajlottak, ahol korábbi résztvevők is megosztották tapasztalataikat.

Inspiráló előadások és megemlékezés

Berente Judit, a Magyar Szervátültetettek Szövetsége elnöke nyitotta meg a konferenciát, bemutatva a szervezet működését és céljait. Különös figyelmet szentelt a szervátültetés előtt álló egyének kihívásainak, és kiemelte az ismeretlen donor emlékművénél tartott megemlékezés jelentőségét.

A Millió Lépés program ötödik évfordulójának alkalmából visszatekintettünk a kezdetekre és a fejlődés főbb állomásaira. 2021-ben indultunk „A vese útja” kihívással, amely a szervátültetés történelmi mérföldköveit mutatta be interaktív módon. 2022-ben következett „A szív útja” kihívás, amelynek fő arca Pataki Csilla, szívátültetett egyesületi elnökünk volt. Csilla érzelemdús előadással osztotta meg személyes tapasztalatait.

Révész Máriusz Aktív Magyarországért felelős államtitkár bemutatta az Aktív Magyarország iskolákat támogató szabadidős programjait, amelyekkel a diákok és pedagógusok fizikai aktivitását ösztönzik.

A legsikeresebb iskolák történetei és gyakorlatai

A konferencián számos iskola elkötelezett pedagógusai osztották meg tapasztalataikat arról, hogyan ösztönzik közösségeiket a rendszeres testmozgásra. A meghívott iskolai képviselők beszámoltak az elért eredményeikről és a felmerült kihívásokról, inspiráló történeteket osztva meg arról, hogyan sikerült bevonni a diákokat és a tanárokat, valamint milyen hatással volt a program az iskolai közösségre.

Egyértelművé vált, hogy egy elkötelezett igazgató vagy pedagógus kulcsfontosságú a közösség összefogásában. Ilyen szerethető történeteket hallhattunk Edelényből, Ópályiból és Alsóerdősorról.

A Bartos Sándor Óvoda, Általános Iskola és EGYMI története és együttműködése a Johnson & Johnson gyógyszergyárral szolgált alapul az iskolák és vállalatok sikeres együttműködéséről szóló beszélgetéshez. Megtudhattuk, hogyan segítik egymást a program céljainak megvalósításában, és milyen kölcsönös előnyökkel jár ez mindkét fél számára. A J&J dolgozói az iskolának gyűjtötték a lépéseket, majd karácsony alkalmából meglepetésként 500.000 Ft támogatást nyújtottak át.

Lendülj formába! – fókuszban a testsúly és az egészség

A konferencia résztvevők elsőként hallhattak és csatlakozhattak a Március 24-én indult „Lendülj formába!” kihíváshoz is, ami a testsúly és az egészség kapcsolatára hívja fel a figyelmet.

Magyarországon az emberek kétharmada túlsúlyos, negyede elhízott, ami Európában az egyik legrosszabb adat. A gyermekeknél is aggasztó a helyzet: náluk minden negyedik túlsúlyos, a férfiak egészségi mutatói pedig ezen a területen is kedvezőtlenebbek, mint a nők esetében. A közösségi játék ismeretterjesztő formában arra is rávilágít, hogy a túlsúly összetett betegség, amelynek a kezeléséhez érdemes szakértő segítségét kérni.

„Az elhízás nem csupán esztétikai, hanem komoly egészségi probléma is. Testsúlyunkat és izomzatunkat gyermek- és felnőttkorban egyaránt befolyásolhatjuk, ha tudatosan teszünk érte. A tavaszi program játékos formában segít megérteni az egészségtudatosság fontosságát, mert az egészség a legjobb formánk!” – emelte ki dr. Grózli Csaba, a Magyar Szervátültetettek Szövetségének stratégiai- és orvosigazgatója.

A résztvevők az applikációban kialakított felületen hetente rögzíthetik testsúlyukat és derékbőségüket is, a változást grafikusan nyomon követhetik a BMI-indexükkel együtt. Az így keletkező anonim, aggregált adatokból országos szinten is látható lesz, hogy nemenként és korcsoportonként hány kilót égettek el a játékosok, hány centivel lettek karcsúbbak, és hogyan változott a BMI-indexük. A „Lendülj formába!” program a tavaszi fordulót követően is működik, így a változás egész évben követhető lesz.

Sokkoló és lesújtó a magyar lakosság egészségi állapota, ezen belül is az elhízás az egyik legnagyobb veszély. A felnőttek 2/3-a, a gyermekek közel 30%-a súlyfelesleggel rendelkezik, amely komoly egészségügyi kockázatot jelent. Közel 200 féle betegséget okoz az elhízás, amely ellen odafigyeléssel és életmódváltással tehetjük a legtöbbet. Már 10% fogyás is hatalmas egészségnyereséget jelent! 

Ezért koncentrál a Millió lépés program most az elhízásra a „Lendülj formába!” kihívással.

Rajzpályázat és díjátadó

A konferencia részeként kihirdettük a Millió Lépés rajzpályázat nyerteseit is. A kis művészek oklevelet és ajándékutalványt vehettek át, a pályaművek megtekinthetők a Millió lépés rajzpályázat weboldalán.

A rendezvény végén ünnepélyes keretek között megrendezett díjátadóval ismertük el a Millió Lépés programban kiemelkedő teljesítményt nyújtó személyeket és szervezeteket.

A teljes konferencia és díjátadó visszanézhető a Millió lépés Aktív Életmód konferencia oldalán.